Permanența Consiliului Eparhial al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor s-a întrunit în ședință de lucru în ziua de 23 iunie 2026
Miercuri, 23 iunie 2026, în Sala de Consiliu „Matei Basarab” a Centrului Eparhial din Slobozia, s-a desfășurat ședința de lucru a Permanenței Consiliului Eparhial al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, prezidată de Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor.
În cadrul ședinței, au fost aprobate mișcări de personal clerical și neclerical la nivelul Eparhiei.
Au fost acordate binecuvântări pentru efectuarea unor lucrări administrativ - patrimoniale la mai multe unități de cult din eparhie.
Totodată, au fost analizate rapoarte de audit intern și documente de specialitate privind activitatea financiar-contabilă și administrativă, fiind adoptate măsuri pentru consolidarea disciplinei financiare, eficientizarea activităților instituționale și buna desfășurare a lucrării pastoral-misionare din cuprinsul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.
Pe ordinea de zi au fost adoptate măsuri menite să îmbunătățească activitățile pastoral-misionare și administrativ-patrimoniale ale parohiilor, mănăstirilor și protopopiatelor aflate sub jurisdicția Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.











